تاريخ : | | نویسنده : parschicken

اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید


اخبار سیاست خارجی - تعهدات آمریکا در گام دوم توافق ژنو

آمریکا در این سند توضیحی پذیرفته است که پرداخت بموقع این مبالغ را به نحوی ممکن نماید که از بروز اشکالات و تأخیراتی که در شش ماهه گذشته رخ داده بود خودداری گردد.

در پایان مذاکرات ژنو 6 سندی منتشر شد که بر اساس آن، علاوه بر تمدید 4 ماهه اقدامات مندرج در برنامه اقدام مشترک (توافق ژنو) ، آمریکا متعهد شد مبلغ 2 میلیارد و 800 میلیون دلار دیگر از دارایی های مسدودشده ایران را آزاد کند ودر اجرای مؤثرتر لغو تحریم های بیمه ، شرایطی را متقبل شوند.

به گزارش ایرنا، پس از آنکه روشن شد رسیدن به توافق نهایی تا موعد مقرر (20 جولای ، 29 تیر) مقدور نیست ، جمهوری اسلامی ایران و کشورهای 1+5 تصمیم به تمدید دوره گام اول برنامه اقدام مشترک ژنو گرفتند.

مذاکرات فشرده ای درخصوص شرایط و چگونگی این تمدید صورت گرفت . نهایتاً یک سند توضیحی یک صفحه ای به صورت غیر رسمی (non-paper) آماده گردید که طی آن طرفین نحوه ی تمدید دوره ی گام اول توافق ژنو را بیان نموده اند.

در این سند مقرر گردیده است که دو طرف به اجرای مؤثر و بموقع اقدامات مندرج در برنامه اقدام مشترک همچنان ادامه دهند.

علاوه بر این دولت آمریکا متعهد شده است با همان شرایط و ضوابط تفاهم ژنو که در واقع آزادسازی مبلغ 2/4 میلیارد دلار را در مقابل رقیق سازی و اکسیدسازی مواد بیست درصد مقرر ساخته بود ، این بار مبلغ دو میلیارد و هشتصد میلیون دلار از دارایی های مسدود شده جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور را ظرف این چهار ماه آزاد نماید .

این مبلغ در چهار قسط 500 میلیون دلاری و دو قسط 400 میلیون دلاری ، در فواصل زمانی تقریباً هر سه هفته یک بار به شرح زیر پرداخت خواهد شد :

قسط اول : 500 میلیون دلار در روز 10 مرداد 1393 (اول اوت 2014)

قسط دوم: 500 میلیون دلار در روز 3 شهریور 1393 (25 اوت 2014)

قسط سوم: 400 میلیون دلار در روز 26 شهریور 1393 (17 سپتامبر 2014)

قسط چهارم 500 میلیون دلار در روز 18 مهر 1393 (10 اکتبر 2014)

قسط پنجم : 500 میلیون دلار در روز 12 آبان 1393 (3 نوامبر 2014)

قسط ششم : 400 میلیون دلار در روز 2 آذر 1393 (23 نوامبر 2014)

آمریکا در این سند توضیحی پذیرفته است که پرداخت بموقع این مبالغ را به نحوی ممکن نماید که از بروز اشکالات و تأخیراتی که در شش ماهه گذشته رخ داده بود خودداری گردد.

علاوه بر این کشورهای اروپایی و آمریکا پذیرفتند که در اجرای مؤثرتر لغو تحریم های بیمه ، شرایطی را در نظر بگیرند که با توجه به کوتاه بودن تمدید چهار ماهه تفاهم ژنو ، چنانچه خسارتی در طول دوره چهار ماهه رخ دهد ، پرداخت مربوطه بعد از چهار ماه نیز بتواند صورت گیرد . این تـعهد جدیـد از سوی آمریکا اطمینان خاطر بیشتری برای شرکت های بیمه گزار ، به خصوص برای بیمه حمل و نقل دریایی از جمله بیمه نفتکش ها برای حمل نفت ایران، ایجاد خواهد کرد و برخی از تردیدهای آنها را پوشش خواهد داد.

براساس این سند توضیحی، جمهوری اسلامی ایران نیز اعلام نموده است که برنامه از پیش طراحی شده ی خود را برای تهیه سوخت راکتور تحقیقاتی تهران ادامه خواهد داد و به طور مشخص 25 کیلو از اکسید بیست درصد خود را به صفحه های سوخت برای مصرف راکتور تهران تبدیل خواهد کرد.

ایران همچنین براساس برنامه طراحی شده خود، مواد غنی شده زیر دو درصد خود را، که اضافات ناشی از فرآیندهای ناقص قبلی می باشد ، به هگزافلوراید اورانیوم طبیعی برخواهد گرداند تا آماده غنی سازی مجدد گردند.

دو ابهام مشخص در اجرای توافق ژنو که نسبت به نحوه ی دسترسی آژانس به کارگاه های ساخت قطعات و نیز تولید سانتریفیوژهای جدید بود نیز در این سند توضیحی، به گونه ای که هیچ تعهدی فراتر از توافق ژنو برای جمهوری اسلامی ایجاد ننماید ، مرتفع گردیده است.
اخبار سیاست خارجی - ایرنا

 رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
نحوه کاشت ابرو و مزایای آن
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.