اخبار,اخباراجتماعی,موسسه استاندارد

 

 اخباراجتماعی - رئیس موسسه استاندارد خبر داد: با کارخانه های مشهوری که از روغن پالم استفاده کردند، برخورد می کنیم

  ماجرای شیرهای آلوده به روغن پالم صنایع و بازار مصرف صنایع لبنی را دچار بحران کرده است.

  گزارش هاي ميداني نشان مي دهد قيمت انواع شيرهاي کم چرب هم در بازار به دليل افزايش تقاضا افزايش يافته است. از سوي ديگر مديران برخي صنايع لبني خبر مي دهند به دليل اتفاقاتي که طي روزهاي گذشته رخ داده، خط توليد برخي توليداتشان به طور کامل تعطيل شده است. همچنين بازرسي هاي نهادهاي نظارتي از کارخانه هاي صنايع لبني، فعاليت آنها را مختل کرده است.

با اين وجود انجمن صنايع لبني ايران نيز هنوز در مورد اين تحولات موضع گيري نداشته است. در همين حال فيروزبخت رئيس موسسه استاندارد ايران در گفت و گو با خبرآنلاين اعلام کرده که حتي با کارخانه هاي بزرگ صنايع لبني که از روغن پالم استفاده کرده اند نيز برخورد جدي مي شود.

چرا موضوع روغن پالم تازه مشخص شده است و پیش از این هیچ خبری از این موضوع منتشر نشده بود؟ مگر موسسه استاندارد این موضوع را همیشه بررسی نمی کند؟
قبلا نظارت بوده است و اتفاقا ظرف دو سال گذشته چندین مورد هم مشاهده کرده بودیم و با متخلفان برخورد هم کرده بودیم. ما نمی خواستیم که مردم نگران بشوند.

پیش از این برخودی با متخلفان صورت گرفته بود یا نه؟
بله ما برخورد می کردیم اصلا ما یک محموله ماست را از مرز عراق برگرداندیم و منهدم کردیم در همین دو سال ما با یک واحد تولید ماست پرچرب در استان تهران برخورد کردیم .

پس چرا آقای دکتر هاشمی وزیر بهداشت اعلام  که من خودم ماست پر چرب مصرف نمی کنم و از مردم هم خواست که مصرف نکنند، اگر شما پیش از این با این موضوع برخورد می کردید، پس چرا روغن پالم در سطح گسترده در محصولاتی لبنی وجود دارد؟
نه خیر الان دیگه این مشکل وجود ندارد زیرا بعد از اینکه آقای وزیر این موضوع را اعلام کرد ما با همکاری خود وزارت بهداشتت رفتیم و ماموران خود را ریختیم در بازار و باور کیند تمام محصولات لبنی را در بازار تست کردیم در همین دو هفته و در تمام واحدهای سرکشی کردیم و وزارت بهداشت هم تعدادی از متخلفان را شناسایی کرد  و ما هم 5 مورد را شناسایی کردیم. البته مواردی که ما کشف کردیم چربی گیاهی بود و نه روغن پالم و من تاکید می کنم که بحث پالم را شما از چربی های گیاهی جدا کنید چون هنوز روش تشخیص پالم از سایر چربی ها یک مقداری مشکل است و ما چیزی که در تحقیقات به دست آورده ایم چربی گیاهی بوده است نه صرفا پالم. الان بیشترین مصرف روغن پالم در روغن های سورخ کردنی است.

یعنی به جز پالم مواد دیگری دیگری هم هست که مضر باشد و الان وجود دارد؟
پالم می توان گفت که جزو سطح پایین ترین روغن هاست، البته نه تمام انواع پالم چون پالم 4 نوع است که بدترین نوع آن پالم صنعتی است. مرکز استاندارد الان به اینکه پالم باشد یا نباشد کاری ندارد ما استفاده از هر گونه روغن گیاهی را در موسسه استاندارد منع کرده ایم و کاری نداریم پالم باشد، روغن سویا هم ممنوع است، روغن کلزا هم ممنوع هست و...البته باید توجه کنید که برخی از این روغن ها مانند کلزار خوب است و مشکل چندانی ندارند اما با استفاده از این نوع چربی در حال حاضر مخالفت کرده ایم.

ما درکشور 300 نوع محصول و فراورده لبنی داریم که تنها در 8 نوع آن استفاده از چربی گیاهی مجاز بوده است که در مورد استفاده از این چربی ها در هفته گذشته تجدید نظر کردیم و الان چربی گیاهی را به صورت کلی حذف کرده ایم.

با کسانی که جان مردم را به خطر می اندازند و در این سال ها به خطر انداخته اند چه برخوردی صورت می گیرد؟
هم ما و هم وزارت بهداشت همه متخلفان را به مراجع قضایی معرفی می کنیم . قانون هم محکم است در این زمینه و متعهدد؛ خط تولید محصولی که روغن گیاهی و پالم استفاده می کند متوقف می شود و جلو کار آن خط تولید گرفته  می شود.

یعنی هرچقدر هم که شرکت لبنی مشهور باشد باز شما برخرود را انجام می دهید؟ مردم معتقدند که با شرکت های بزرگ برخرود نمی شود و اسامی آن ها اعلام نمی شود؟
نه اصلا برای ما اهیمت ندارد که شرکت بزرگ یا کوچک باشد شرکتی که سال گذشته جلوی کارش را گرفتیم از همین بزرگ بوده است البته می گویم ما جلوی خط تولید را می گیریم نه اینکه شرکت را تعطیل کنیم. مثلا یک شرکت 30 محصول تولید می کند و خط تولد محصولات متنوعی دارد اگر تخلفی در یکی از خط ها و محصولات باشد جلوی همان خط را می گیریم نه اینکه کل کارخانه را تعطیل کنیم. همچنین کل محصول را هم از بازار جمع و منهدم می کنیم.


قوه قضاییه با متخلفان چه برخوردی می کند؟
دستگا قضایی برای شرکت های متخلف معمولا جریمه در نظر می گیرد

یعنی افرادی که جان مردم رابه خطر می اندازند به زندان نمی افتند؟
نه افراد را به زندان نمی اندازد و بیشتر جریمه نقدی می کنند مثلا کسانی که سال گذشته ما معرفی کردیم می دانم که جریمه نقدی شدند؛ شما باید در نظر بگیرید که روغن پالم خیلی خطرناک نیست. استفاده از آن تخلف هست ولی خیلی هم خطرناک نیست درست مثل اینکه مردم سال ها روغن جامد مصرف می کردند.

اگر خطرناک نیست پس چرا آقای وزیر از مردم خواستند لبنیات چرب مصرف نکنند؟
آقای وزیر به خاطر روغن پالم نگفتند به خاطر چربی و کلسترول و بیماری های دیگر گفتند لبنیات چرب مصرف نکنید من خودم هم مصرف نمی کنم. من بازهم می گویم روغن پالم آن چنان که م گویند مشکل زا نیست، استفاده از آن تخلف هست اما یک جوری رسانه ها با این روغن برخرود کردند که انگار سم است، نه اینگونه نیست مصرف آن تخلف است مثل اینکه همه می گویند شرکت های لبنی در شیر آب می ریزند، خب این موضوع تخلف است.

روغن پالم به چه محصولات لبنی اضافه می شود؟
روغن پالم به شیر اضافه نمی شده است و نمی تواند اضافه شود و به برخی از انواع ماست ها به خصوص ماست های پر چرب و خامه اضافه می شده است.

 

 اخباراجتماعی - خبرآنلاينرپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
نحوه کاشت ابرو و مزایای آن
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.