تاريخ : | | نویسنده : parschicken

وزير بهداشت با اعلام افزايش سن اميد به زندگي در كشور به 6/73 سال و سمي نبودن جلبك‌هاي قرمز آب‌هاي جنوبي از توليد داروهاي مونوكلونال آنتي بادي براي درمان سرطان در كشور و اعلام چند داروي جديد توليد شده ديگر در يكشنبه هفته آينده خبر داد.

كامران باقري لنكراني امروز در حاشيه همايش دستاوردهاي 30 ساله نظام سلامت كشور در پاسخ به پرسش فارس افزود: هنوز دهه فجر تمام نشده و تا آخر اين دهه خبرهاي جديدي از دستاوردهاي نوين در نظام سلامت خواهيم داشت، يكشنبه هفته آينده چند مورد داروي جديد را معرفي مي‌كنيم و در همين هفته نيز طي مراسمي جشن ريشه كني برخي بيماري‌ها كه در طول 30 سال گذشته ريشه‌كن شده‌اند را برگزار مي‌كنيم.

* جلبك‌هاي قرمز جنوب سمي نيست

وي همچنين درباره پديده جلبك‌هاي قرمز جنوب كشور گفت: چه كسي گفته است آبهاي جنوب كشور آلوده است، ما متأسفيم كه برخي چنين اظهار نظرهاي غير كارشناسي مي‌كنند، پديده جبلك قرمز علاوه بر كشورهاي حاشيه خليج فارس 8 كشور ديگر را نيز درگير كرده است اما جبلك‌هاي قرمز منطقه خليج فارس سمي نيست در حالي اين پديده در برخي كشورهاي ديگر سمي است.
وي گفت: با وجود گسترش اين پديده هنوز هيچ راه حلي براي كنترل آ‌ن در دنيا پيدا نشده است اما محققان موسسه شيلات ايران به نوآوري هايي براي كنترل اين پديده دست يافته‌اند، با اين حال چون اين جلبك‌ها در ايران سمي نيست هيچ نوع عوارض انساني نداشته است.
وزير بهداشت همچنين اعلام كرد: سن اميد به زندگي در كشور ما به طور متوسط امروز به 6/73 سال است البته اين سن براي مردان ايراني اندكي بيش از 71 سال و براي زنان حدود 74 سال است كه در برنامه توسعه پنجم كشور هدفگذاري مي‌شود كه سن اميد به زندگي در ايران به اندازه كشورهاي توسعه يافته يعني بيش از 79 سال افزايش يابد.

* كنترل بيماري‌هاي مفصلي در اولويت وزارت بهداشت است

وي گفت: براي افزايش سن اميد به زندگي در ايران كنترل برخي بيماريها از جمله بيماري‌هاي مفصلي كه در سنين سالمندي عامل مهم مرگ و مير است اولويت گذاري شده است و تلاش مي‌كنيم علاوه بر سن اميد به زندگي كيفيت زندگي مردم كشورمان را نير ارتقا دهيم.
وزير بهداشت درباره توليد داروهاي نوتركيب در كشور گفت: توليد داروهاي نوتركيب در كشور از سال 79 شروع شد، تا قبل از دولت نهم 3 محصول نوتركيب توليدي در كشور داشتيم اما اكنون تعداد اين محصولات به 7 مورد رسيده است، محصولات جديدي از اين نوع نيز در دست ساخت است. ضمن اينكه اين داروهاي بيوتكنولوژي ايراني اكنون به 14 كشور جهان صادر مي‌شود.
وي ادامه داد: داروي آنژي پارس هم يك نمونه موفق نوآوري در توليد دارو در كشورماست كه مورد استقبال بيماران نيز قرار گرفته است، علت كمبود مقطعي آن هم استقبال مردم از آن است، شركت توليد كننده اين دارو هنوز ظرفيت خيلي بالايي براي توليد ندارد به همين علت با وجود متقاضي خارجي هنوز صادرات اين دارو در اولويت نيست،‌ پيشنهاد پوشش بيمه‌اي اين دارو را نيز به شوراي عالي بيمه داده‌ايم كه منتظر تصميم اين شورا در اين باره هستيم.
وزير بهداشت گفت: موفقيت داروي آيمود نيز ثابت شده است و 9 مقاله بين‌المللي تاكنون درباره اثربخشي اين دارو چاپ شده است اما چون تعداد بيماران نيازمند اين دارو در كشور ما اندك است و كل بيماران مبتلا به ايدز در كشور ما حدود چند هزار نفر است، تعداد مصرف كننده اين دارو در ايران زياد نيست.

* ايدز در ايران اپيدمي كانوني دارد

وي افزود: بيماري ايدز در ايران يك بيماري با اپيدمي كانوني است نه اپيدمي وسيع به همين علت تعداد بيماران آن كم است.
وي ادامه داد: طي 30 سال گذشته ظرفيت آموزش پزشكي و تحقيقات پزشكي نيز در كشور ما رشد بسياري داشته است، تعداد مراكز تحقيقاتي ما 5/1 برابر شده است، 20 رشته جديد از جمله نانوتكنولوژي پزشكي،‌ اقتصاد سلامت و اقتصاد دارو در كشور راه‌اندازي شده است، تعداد مقالات پزشكي منتشر شده در نمايه‌هاي بين‌المللي نيز از حداكثر 50 مقاله به بيش از 4 هزار مقاله افزايش يافته است.
وي گفت: پوشش خدمات اوليه بهداشت و درمان كشور قبل از انقلاب به 40درصد هم نمي‌رسيد اما با ايجاد شبكه بهداشت و درمان پوشش اين خدمات اكنون در روستاها به 94 درصد و در شهرها با بالاي 97 درصد رسيده است.

* تلاش براي افزايش رقم سرانه درمان در دولت

وزير بهداشت درباره سرانه درمان سال آينده نيز گفت: البته وزارت بهداشت علاوه منابع درآمدي بيمه‌اي كه از طريق سرانه درمان تامين مي‌شود، اعتبار مستقيم هم دارد اما بحث سرانه درمان سال آينده هنوز در دولت نهايي نشده است و رقم 6500 تومان در حال بررسي است، اميدواريم كه بتوانيم در دولت اين رقم را افزايش دهيم.

* تلاش براي توليد داروهاي جديد ضد سرطان در ايران

وي همچنين گفت: در عرصه درمان‌هاي جديد در كشور شاهد حركت پرشتابي هستيم، در زمان حاضر 20 مركز مشغول تحقيق بر روي روش درمان سرطان از طريق داروهاي مونوكلونال آنتي بادي هستند كه اميدواريم محصولات آنها به زودي نهايي شود، اين داروها ارزش افزوده بسيار بالايي دارند به طوري كه يك گرم آنها چند ده هزار دلار به فروش مي‌رسد. دانشمندان ما اكنون به تكنولوژي توليد اين داروها دست يافته‌اند.
وي اضافه كرد: در طول سالهاي گذشته با وجود تحريم‌ها توانسته‌ايم به خودكفايي و خودباروي در توليد داروها و روش‌هاي درماني مختلف برسيم كه آخرين نمونه آن توليد ايزوتوپ‌هاي دارويي راديواكتيو بود كه بعد از اعمال يك تحريم نانوشته و در مدت كوتاهي توانستيم با همكاري سازمان انرژي اتمي به توليد اين داروها در كشور دست يابيم.
وي درباره كمك‌هاي پزشكي ايرانبه مردم غزه توضيح‌ داد: هنوز راه ارتباط مستقيم ما با غزه برقرار نشده است اما با سازمان بهداشت جهاني چه دفتر مركزي آن در ژنو و چه دفتر منطقه‌اي آن در قاهره و نيز با دولت مصر براي برقراري ارتباط مستقيم با غزه مذاكره كرده‌ايم كه آخرين مذاكره ما با دفتر منطقه‌اي سازمان بهداشت جهاني تا حدي اميدوار كننده بوده است.رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
نحوه کاشت ابرو و مزایای آن
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.